Vishay/Dale RER70F1821MCSL
RER70F1821MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1821MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 1.82K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1821MCSL.pdf
Availability of RER70F1821MCSL
QUANTITY
RER70F1821MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1821MCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F1821MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1821MCSL
Related LinksRER70F1, RER70F1821MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1821MCSL Details Description
Related parts for RER70F1821MCSL
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC PHOTOFLASH CAP CHRGR TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 320MA 8.2 OHM TH datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC CAN TXRX W/BUS WAKE-UP 8CFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 7POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf