Vishay/Dale RER70F25R5RCSL
RER70F25R5RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F25R5RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 25.5 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F25R5RCSL.pdf
Availability of RER70F25R5RCSL
QUANTITY
RER70F25R5RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F25R5RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F25R5RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F25R5RCSL
Related LinksRER70F2, RER70F25R5RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F25R5RCSL Details Description
Related parts for RER70F25R5RCSL
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 25W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.6MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 10A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIFFUSER datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.37 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 M20 datasheet.pdf
EXTENSION FRAME FEF 2030 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL datasheet.pdf