Vishay/Dale RER70F2R10RCSL
RER70F2R10RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F2R10RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2.1 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F2R10RCSL.pdf
Availability of RER70F2R10RCSL
QUANTITY
RER70F2R10RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F2R10RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F2R10RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F2R10RCSL
Related LinksRER70F2, RER70F2R10RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F2R10RCSL Details Description
Related parts for RER70F2R10RCSL
JUMPER-H1506TR/A2015G/H1504TR 4" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 33MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 3POS TIN PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD323F datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC MEMS 25.001MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 133 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf