Vishay/Dale RER70F2R10RCSL
RER70F2R10RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F2R10RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.1 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F2R10RCSL.pdf
Availability of RER70F2R10RCSL
QUANTITY
RER70F2R10RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F2R10RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F2R10RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F2R10RCSL
Related LinksRER70F2, RER70F2R10RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F2R10RCSL Details Description
Related parts for RER70F2R10RCSL
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
DSUB BACKSHELL SHIELD 31POS MET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 9A 8DFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf