Vishay/Dale RER70F2R74RC02
RER70F2R74RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F2R74RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 2.74 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F2R74RC02.pdf
Availability of RER70F2R74RC02
QUANTITY
RER70F2R74RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F2R74RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F2R74RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F2R74RC02
Related LinksRER70F2, RER70F2R74RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F2R74RC02 Details Description
Related parts for RER70F2R74RC02
MODEM RF 900MHZ RS232/485 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
20-40MMHEAD W/WHT RINGLIGHTING datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 16KV SCREW datasheet.pdf