Vishay/Dale RER70F3011MCSL
RER70F3011MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F3011MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 3.01K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F3011MCSL.pdf
Availability of RER70F3011MCSL
QUANTITY
RER70F3011MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F3011MCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F3011MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F3011MCSL
Related LinksRER70F3, RER70F3011MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F3011MCSL Details Description
Related parts for RER70F3011MCSL
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE 1250A 690V 3TN/110 AR UC datasheet.pdf
RES 825 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 23.3K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 32POS .025" datasheet.pdf