Vishay/Dale RER70F1132RC02
RER70F1132RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F1132RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 11.3K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F1132RC02.pdf
Availability of RER70F1132RC02
QUANTITY
RER70F1132RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F1132RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F1132RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F1132RC02
Related LinksRER70F1, RER70F1132RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F1132RC02 Details Description
Related parts for RER70F1132RC02
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 9SRT datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 14A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.156" datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
Connector Header 54 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf