Vishay/Dale RER70F3160RC02
RER70F3160RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F3160RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F3160RC02.pdf
Availability of RER70F3160RC02
QUANTITY
RER70F3160RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F3160RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F3160RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F3160RC02
Related LinksRER70F3, RER70F3160RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F3160RC02 Details Description
Related parts for RER70F3160RC02
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 125V 200MA DO35 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES 665 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUS HDR datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 0.6W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf