Vishay/Dale RER70F34R8MC02
RER70F34R8MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F34R8MC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 34.8 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F34R8MC02.pdf
Availability of RER70F34R8MC02
QUANTITY
RER70F34R8MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F34R8MC02
Internal Part NumberEIS-RER70F34R8MC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)34.8
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F34R8MC02
Related LinksRER70F3, RER70F34R8MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F34R8MC02 Details Description
Related parts for RER70F34R8MC02
MOD PWR INLET FHLDR PCB 1.5-2PNL datasheet.pdf
MODULE DDR2 4GB 240FBDIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PTQB425080P3AD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.2A 130 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12V IN 12/12V OUT datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf