Vishay/Dale RER70F3651RC02
RER70F3651RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F3651RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 3.65K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F3651RC02.pdf
Availability of RER70F3651RC02
QUANTITY
RER70F3651RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F3651RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F3651RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F3651RC02
Related LinksRER70F3, RER70F3651RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F3651RC02 Details Description
Related parts for RER70F3651RC02
RES SMD 3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf