Vishay/Dale RER70F4530RCSL
RER70F4530RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F4530RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 453 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F4530RCSL.pdf
Availability of RER70F4530RCSL
QUANTITY
RER70F4530RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F4530RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F4530RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F4530RCSL
Related LinksRER70F4, RER70F4530RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F4530RCSL Details Description
Related parts for RER70F4530RCSL
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 6.2KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 18POS 5.08MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP ACT HI SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 76VWM 140VC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf
CAP POLY 150UF 0.2 10V SMD datasheet.pdf