Vishay/Dale RER70F48R7MCSL
RER70F48R7MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F48R7MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 48.7 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F48R7MCSL.pdf
Availability of RER70F48R7MCSL
QUANTITY
RER70F48R7MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F48R7MCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F48R7MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F48R7MCSL
Related LinksRER70F4, RER70F48R7MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F48R7MCSL Details Description
Related parts for RER70F48R7MCSL
CAP CER 240PF 200V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
500 TB SOCKET PIN-STRIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf