Vishay/Dale RER70F4R12RCSL
RER70F4R12RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F4R12RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 4.12 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F4R12RCSL.pdf
Availability of RER70F4R12RCSL
QUANTITY
RER70F4R12RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F4R12RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F4R12RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F4R12RCSL
Related LinksRER70F4, RER70F4R12RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F4R12RCSL Details Description
Related parts for RER70F4R12RCSL
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 562 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
2500 PPR 1.125 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 120V 1A 6HUSON datasheet.pdf
IC RLDRAM 576MBIT 1.25NS FBGA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC datasheet.pdf