Vishay/Dale RER70F5760RCSL
RER70F5760RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F5760RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 576 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F5760RCSL.pdf
Availability of RER70F5760RCSL
QUANTITY
RER70F5760RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F5760RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F5760RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F5760RCSL
Related LinksRER70F5, RER70F5760RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F5760RCSL Details Description
Related parts for RER70F5760RCSL
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
LED LUXLED 6SMD datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.625"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 12NS 32PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 12A 8 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS SMD SNGL ROW datasheet.pdf
RES 560 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf