Vishay/Dale RER70F7R87RCSL
RER70F7R87RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F7R87RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 7.87 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F7R87RCSL.pdf
Availability of RER70F7R87RCSL
QUANTITY
RER70F7R87RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F7R87RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F7R87RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.87
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F7R87RCSL
Related LinksRER70F7, RER70F7R87RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F7R87RCSL Details Description
Related parts for RER70F7R87RCSL
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 15 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 200 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN 2.4MM JACK 50 OHM COMPRESS datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
MS2,192,14,20,11,18,21,W8 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE RA SKT datasheet.pdf