Vishay/Dale RER70F95R3RC02
RER70F95R3RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F95R3RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 95.3 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F95R3RC02.pdf
Availability of RER70F95R3RC02
QUANTITY
RER70F95R3RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F95R3RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F95R3RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F95R3RC02
Related LinksRER70F9, RER70F95R3RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F95R3RC02 Details Description
Related parts for RER70F95R3RC02
CONN HEADER .100 SINGL R/A 20POS datasheet.pdf
FUSE CERM 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO213AB datasheet.pdf
GDT 200V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.2A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 15W datasheet.pdf