Vishay/Dale RER70FR100RCSL
RER70FR100RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70FR100RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70FR100RCSL.pdf
Availability of RER70FR100RCSL
QUANTITY
RER70FR100RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70FR100RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70FR100RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70FR100RCSL
Related LinksRER70FR, RER70FR100RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70FR100RCSL Details Description
Related parts for RER70FR100RCSL
MOSFET 2N-CH 20V 7A 8-SOIC datasheet.pdf
SW SNAP ROLLER SPDT 10A QC 125V datasheet.pdf
VARISTOR 389V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 10NS 48MINIBGA datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 0.3M datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 1KVDC QC TERM datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS HIGH 7PPM datasheet.pdf
FN 172X150X51MM 115V IP55 SLT FG datasheet.pdf