United Chemi-Con LXZ6.3VB562M16X20LL
LXZ6.3VB562M16X20LL picture photo
Mfg. Part Number
LXZ6.3VB562M16X20LL
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
LXZ6.3VB562M16X20LL.pdf
Availability of LXZ6.3VB562M16X20LL
QUANTITY
LXZ6.3VB562M16X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of LXZ6.3VB562M16X20LL
Internal Part NumberEIS-LXZ6.3VB562M16X20LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.21A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LXZ6.3VB562M16X20LL
Related LinksLXZ6.3VB5, LXZ6.3VB562M16X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
LXZ6.3VB562M16X20LL Details Description
Related parts for LXZ6.3VB562M16X20LL
IC OPAMP GP 480KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC USB1.0 EMI FILT ESD PROT 6CSP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL FLEXRAY BUS NCV7381 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 120V TO-277A datasheet.pdf