Vishay/Dale RER70FR205RCSL
RER70FR205RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70FR205RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.205 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70FR205RCSL.pdf
Availability of RER70FR205RCSL
QUANTITY
RER70FR205RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70FR205RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70FR205RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.205
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70FR205RCSL
Related LinksRER70FR, RER70FR205RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70FR205RCSL Details Description
Related parts for RER70FR205RCSL
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
LAPPING FILM 261X datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
INDUCTOR 7.6 X 6.9 X 3.0 0.15UH datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 500 uA, 2-Wire Interface Quad Voltage Output, 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf