Vishay/Dale RER70FR243RCSL
RER70FR243RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70FR243RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.243 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70FR243RCSL.pdf
Availability of RER70FR243RCSL
QUANTITY
RER70FR243RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70FR243RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70FR243RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.243
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70FR243RCSL
Related LinksRER70FR, RER70FR243RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70FR243RCSL Details Description
Related parts for RER70FR243RCSL
CONN JACK TIP INSUL DELUXE YELLO datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A DPAK datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
ENCODER MECH ILL 12MM BLU/GRN datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf