Vishay/Dale RER75F11R8RCSL
RER75F11R8RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F11R8RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 11.8 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F11R8RCSL.pdf
Availability of RER75F11R8RCSL
QUANTITY
RER75F11R8RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F11R8RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F11R8RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)