Vishay/Dale RER75F1470MCSL
RER75F1470MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F1470MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 147 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F1470MCSL.pdf
Availability of RER75F1470MCSL
QUANTITY
RER75F1470MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F1470MCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F1470MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F1470MCSL
Related LinksRER75F1, RER75F1470MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F1470MCSL Details Description
Related parts for RER75F1470MCSL
IC RLY PHOTOVO 250V 170MA 8-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 16V 20W datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 4SLOT 3POS datasheet.pdf
DSUB 26 M CRIMP NM G50 HD datasheet.pdf
DIODE MODULE 60V 120A 3TOWER datasheet.pdf
TERMINAL ZDUB 2.5-2 4AN/RC BU datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 504MA 1.19 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
150UF 30V 13X41.7 85C AXI datasheet.pdf