Vishay/Dale RER75F1502RC02
RER75F1502RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F1502RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 15K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F1502RC02.pdf
Availability of RER75F1502RC02
QUANTITY
RER75F1502RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F1502RC02
Internal Part NumberEIS-RER75F1502RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F1502RC02
Related LinksRER75F1, RER75F1502RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F1502RC02 Details Description
Related parts for RER75F1502RC02
IC ADC 3 1/2 DIGIT 24SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 8A TO220F datasheet.pdf
CONN SHROUD 2MM 125POS SOCKET datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR UNIPOL HALL-EFFECT DGTL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf