Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ10-E3/9AT
SMCJ10-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ10-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMC
Datasheet Download
SMCJ10-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ10-E3/9AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ10-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ10-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ10-E3/9AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)79.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ10-E3/9AT
Related LinksSMCJ10, SMCJ10-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ10-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ10-E3/9AT
CONN PLUG 100POS .8MM VERT SM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SPLICE SIDE FEED THRU datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO204AL datasheet.pdf