Vishay/Dale RER75F1800RCSL
RER75F1800RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F1800RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 180 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F1800RCSL.pdf
Availability of RER75F1800RCSL
QUANTITY
RER75F1800RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F1800RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F1800RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F1800RCSL
Related LinksRER75F1, RER75F1800RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F1800RCSL Details Description
Related parts for RER75F1800RCSL
RES SMD 909 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 15BIT FAST 44PLCC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH PPS 1A datasheet.pdf
RES 34.4 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ISP CROSSPOINT 80I/O 100TQFP datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4212-A datasheet.pdf
IDLER ROLLER datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf