Vishay/Dale RER75F2741RCSL
RER75F2741RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F2741RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2.74K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F2741RCSL.pdf
Availability of RER75F2741RCSL
QUANTITY
RER75F2741RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F2741RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F2741RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F2741RCSL
Related LinksRER75F2, RER75F2741RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F2741RCSL Details Description
Related parts for RER75F2741RCSL
RES 118 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 33.01UH SMD datasheet.pdf
LAMP INCAN T1 12V 1/4 BI-PIN datasheet.pdf
EVAL BOARD 3.3V/2.5V ISL9000NF datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SHRT RLLR datasheet.pdf