Vishay/Dale RER75F2872RC02
RER75F2872RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F2872RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 28.7K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F2872RC02.pdf
Availability of RER75F2872RC02
QUANTITY
RER75F2872RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F2872RC02
Internal Part NumberEIS-RER75F2872RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F2872RC02
Related LinksRER75F2, RER75F2872RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F2872RC02 Details Description
Related parts for RER75F2872RC02
BATTERY PACK NICAD 4.8V 2800MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ADAPTER F/F SMA/SSMA 25GHZ datasheet.pdf