Vishay/Dale RER75F2R00PCSL
RER75F2R00PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F2R00PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F2R00PCSL.pdf
Availability of RER75F2R00PCSL
QUANTITY
RER75F2R00PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F2R00PCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F2R00PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F2R00PCSL
Related LinksRER75F2, RER75F2R00PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F2R00PCSL Details Description
Related parts for RER75F2R00PCSL
BATTERY PACK 7.2V 180MAH NICAD datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.2V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 7POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN JACK 4POS MALE SOLDER datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN INTERFACE ONE PC 1MM 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf