Vishay/Dale RER75F3572MC02
RER75F3572MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F3572MC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 35.7K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F3572MC02.pdf
Availability of RER75F3572MC02
QUANTITY
RER75F3572MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F3572MC02
Internal Part NumberEIS-RER75F3572MC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F3572MC02
Related LinksRER75F3, RER75F3572MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F3572MC02 Details Description
Related parts for RER75F3572MC02
CAP CER 2200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
IC GATE DVR 9A NON-INV 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN CABLE MALE-MALE 24AWG 7M datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 21C P 20" RBW NI datasheet.pdf