Vishay/Dale RER75F3740RCSL
RER75F3740RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F3740RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 374 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F3740RCSL.pdf
Availability of RER75F3740RCSL
QUANTITY
RER75F3740RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F3740RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F3740RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F3740RCSL
Related LinksRER75F3, RER75F3740RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F3740RCSL Details Description
Related parts for RER75F3740RCSL
CONN PIN 26-30AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
TERM SGL LVL DUAL CONN WM BG datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
HEADER 13POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
1200 L, 18MM PITCH, 15M RANGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf