Vishay/Dale RER75F38R3MCSL
RER75F38R3MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F38R3MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 38.3 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F38R3MCSL.pdf
Availability of RER75F38R3MCSL
QUANTITY
RER75F38R3MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F38R3MCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F38R3MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F38R3MCSL
Related LinksRER75F3, RER75F38R3MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F38R3MCSL Details Description
Related parts for RER75F38R3MCSL
IC REG BOOST ADJ 2.55A 14TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS GOLD SMD datasheet.pdf
PRTD CIRCUIT LOOSE TERM datasheet.pdf
RES 11K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf