Vishay/Dale RER75F3922RC02
RER75F3922RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F3922RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 39.2K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F3922RC02.pdf
Availability of RER75F3922RC02
QUANTITY
RER75F3922RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F3922RC02
Internal Part NumberEIS-RER75F3922RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F3922RC02
Related LinksRER75F3, RER75F3922RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F3922RC02 Details Description
Related parts for RER75F3922RC02
CONN HDR DUAL 4POS .100 R/A TIN datasheet.pdf