Vishay/Dale RER75F3R24RC02
RER75F3R24RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F3R24RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 3.24 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F3R24RC02.pdf
Availability of RER75F3R24RC02
QUANTITY
RER75F3R24RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F3R24RC02
Internal Part NumberEIS-RER75F3R24RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.24
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F3R24RC02
Related LinksRER75F3, RER75F3R24RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F3R24RC02 Details Description
Related parts for RER75F3R24RC02
RES SMD 39K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR RX 5V 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 86 I/O 132BGA datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
BOARD DEMO TS1103-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOD323 datasheet.pdf