Vicor Corporation V24B28H150BG
V24B28H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B28H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24B28H150BG.pdf
Availability of V24B28H150BG
QUANTITY
V24B28H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28H150BG
Internal Part NumberEIS-V24B28H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28H150BG
Related LinksV24B28, V24B28H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28H150BG Details Description
Related parts for V24B28H150BG
IDC CABLE - MKC20K/MC20G/MCS20K datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
PLUG IN BASE FOR SSR datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .210" T/H datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.82 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 20W datasheet.pdf