Vishay/Dale RER75F51R1MC02
RER75F51R1MC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F51R1MC02
Brief Description
RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F51R1MC02.pdf
Availability of RER75F51R1MC02
QUANTITY
RER75F51R1MC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F51R1MC02
Internal Part NumberEIS-RER75F51R1MC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F51R1MC02
Related LinksRER75F5, RER75F51R1MC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F51R1MC02 Details Description
Related parts for RER75F51R1MC02
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 82VWM 137VC SMCJ datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.5A 21 MOHM TH datasheet.pdf