Vishay/Dale WSLT2512R0400FEB
WSLT2512R0400FEB picture photo
Mfg. Part Number
WSLT2512R0400FEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.04 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
WSLT2512R0400FEB.pdf
Availability of WSLT2512R0400FEB
QUANTITY
WSLT2512R0400FEB Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLT2512R0400FEB
Internal Part NumberEIS-WSLT2512R0400FEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.04
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSLT2512R0400FEB
Related LinksWSLT2512, WSLT2512R0400FEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSLT2512R0400FEB Details Description
Related parts for WSLT2512R0400FEB
CAP TANT 15UF 6.3V 5% 1507 datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONTACT TYPE 1MM SENSOR HEAD datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN CIC VERT 12POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
Connector Header 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT PIN datasheet.pdf