Vishay/Dale RER75F51R1PCSL
RER75F51R1PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F51R1PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 51.1 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F51R1PCSL.pdf
Availability of RER75F51R1PCSL
QUANTITY
RER75F51R1PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F51R1PCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F51R1PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F51R1PCSL
Related LinksRER75F5, RER75F51R1PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F51R1PCSL Details Description
Related parts for RER75F51R1PCSL
REGULATOR 9.0V 1A SMD T/R datasheet.pdf
TOOL MANUAL CRIMPING FOR HR30 datasheet.pdf
FILTER EMI 25 PF C TYPE datasheet.pdf
INDUCTOR COM MODE 1.0MH T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT CRIMP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf