Vishay/Dale RER75F7151RCSL
RER75F7151RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F7151RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 7.15K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F7151RCSL.pdf
Availability of RER75F7151RCSL
QUANTITY
RER75F7151RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F7151RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F7151RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F7151RCSL
Related LinksRER75F7, RER75F7151RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F7151RCSL Details Description
Related parts for RER75F7151RCSL
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 1506 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 10W 24V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
ALTERNISTORS 25AMP 800V TO-220A datasheet.pdf