Vishay/Dale RER75F7151RCSL
RER75F7151RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F7151RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 7.15K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F7151RCSL.pdf
Availability of RER75F7151RCSL
QUANTITY
RER75F7151RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F7151RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F7151RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F7151RCSL
Related LinksRER75F7, RER75F7151RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F7151RCSL Details Description
Related parts for RER75F7151RCSL
RELAY REED SPDT 250MA 5V datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 5V 24-SO datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
2.8MM RECP,UNSEAL,18-20AWG datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf