Vishay/Dale RER75F8R25RC02
RER75F8R25RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F8R25RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 8.25 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F8R25RC02.pdf
Availability of RER75F8R25RC02
QUANTITY
RER75F8R25RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F8R25RC02
Internal Part NumberEIS-RER75F8R25RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F8R25RC02
Related LinksRER75F8, RER75F8R25RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F8R25RC02 Details Description
Related parts for RER75F8R25RC02
TVS DIODE 15VWM 32.5VC DO222AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 2.9A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT SOLDER NONSHO datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 3.3K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR 24-280 V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf