Vishay/Dale RER75FR143RC02
RER75FR143RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR143RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.143 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR143RC02.pdf
Availability of RER75FR143RC02
QUANTITY
RER75FR143RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR143RC02
Internal Part NumberEIS-RER75FR143RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.143
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR143RC02
Related LinksRER75FR, RER75FR143RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR143RC02 Details Description
Related parts for RER75FR143RC02
CONVERTER DC/DC 48VIN 16A VERT datasheet.pdf
TRANS NPN 2GHZ M33 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 10DFN datasheet.pdf
HOUSING RECEPT SLID-N-LOCK 18CKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG WHT 1000' datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf