Vishay/Dale RER75FR499RC02
RER75FR499RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR499RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.499 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR499RC02.pdf
Availability of RER75FR499RC02
QUANTITY
RER75FR499RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR499RC02
Internal Part NumberEIS-RER75FR499RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR499RC02
Related LinksRER75FR, RER75FR499RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR499RC02 Details Description
Related parts for RER75FR499RC02
TOOL HEAD TURRET 16&20 PT SERIES datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
SW PLNGR 4PIN DC MICRO-CONN 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 21.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf