Vishay/Dale RER75FR604RC02
RER75FR604RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR604RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.604 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR604RC02.pdf
Availability of RER75FR604RC02
QUANTITY
RER75FR604RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR604RC02
Internal Part NumberEIS-RER75FR604RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.604
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR604RC02
Related LinksRER75FR, RER75FR604RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR604RC02 Details Description
Related parts for RER75FR604RC02
CONN HEADER 2POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.74 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 100W 120V datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
COMBO 5W5 F SOD G50 F225 datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
1800UF 25V 16X25MM 105C 10000H datasheet.pdf