Vishay/Dale RER75FR825RCSL
RER75FR825RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR825RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.825 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR825RCSL.pdf
Availability of RER75FR825RCSL
QUANTITY
RER75FR825RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR825RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75FR825RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.825
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR825RCSL
Related LinksRER75FR, RER75FR825RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR825RCSL Details Description
Related parts for RER75FR825RCSL
CAP CER 470PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAX13485E datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 96.5K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 7.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 25MA 8MSOP datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 16MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf