Samtec, Inc. RF179-74SP3-72RP2-0254
RF179-74SP3-72RP2-0254 picture photo
Mfg. Part Number
RF179-74SP3-72RP2-0254
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
CABLE ASSEM RG179 BNC TO MCX R/A
Datasheet Download
RF179-74SP3-72RP2-0254.pdf
Availability of RF179-74SP3-72RP2-0254
QUANTITY
RF179-74SP3-72RP2-0254 Order Process
Ship out your order
Specifications of RF179-74SP3-72RP2-0254
Internal Part NumberEIS-RF179-74SP3-72RP2-0254
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationRF179 Heat Shrink Length 17/Nov/2015
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyCoaxial Cables (RF)
SeriesTRUE75™ RF179
GenderMale to Male
StyleBNC to MCX
1st ConnectorBNC Male Plug
2nd ConnectorMCX Male Plug, Right Angle
Length10.00" (254.0mm)
Cable TypeRG-179
Impedance75 Ohm
Frequency - Max4GHz
ColorAmber
FeaturesShielded
Operating Temperature-55°C ~ 165°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RF179-74SP3-72RP2-0254
Related LinksRF179-74SP3, RF179-74SP3-72RP2-0254 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
RF179-74SP3-72RP2-0254 Details Description
Related parts for RF179-74SP3-72RP2-0254
IC DAC 12BIT DUAL LC2MOS 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 25POS HSG datasheet.pdf
IC MUX ANA DUAL 8/4CH 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 10 CONTAC datasheet.pdf
SL-SMT5.08/22/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 240MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf