Rohm Semiconductor RF201L4STE25
RF201L4STE25 picture photo
Mfg. Part Number
RF201L4STE25
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 1.5A PMDS
Datasheet Download
RF201L4STE25.pdf
Availability of RF201L4STE25
QUANTITY
RF201L4STE25 Order Process
Ship out your order
Specifications of RF201L4STE25
Internal Part NumberEIS-RF201L4STE25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiodes Overview
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)30ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackagePMDS
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RF201L4STE25
Related LinksRF201L, RF201L4STE25 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RF201L4STE25 Details Description
Related parts for RF201L4STE25
CTRLR TEMP SSR 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 8-MSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.87VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5500K 4SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf