Nichicon RF80E561MDN1
RF80E561MDN1 picture photo
Mfg. Part Number
RF80E561MDN1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
RF80E561MDN1.pdf
Availability of RF80E561MDN1
QUANTITY
RF80E561MDN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RF80E561MDN1
Internal Part NumberEIS-RF80E561MDN1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesF8
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.2A
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RF80E561MDN1
Related LinksRF80E5, RF80E561MDN1 Datasheet, Nichicon Distributor
RF80E561MDN1 Details Description
Related parts for RF80E561MDN1
FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PIEZO SENSOR W/LEADS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf