Nichicon RF80J271MDN1
RF80J271MDN1 picture photo
Mfg. Part Number
RF80J271MDN1
Brief Description
CAP POLYMER 270UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
RF80J271MDN1.pdf
Availability of RF80J271MDN1
QUANTITY
RF80J271MDN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RF80J271MDN1
Internal Part NumberEIS-RF80J271MDN1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesF8
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)11 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RF80J271MDN1
Related LinksRF80J2, RF80J271MDN1 Datasheet, Nichicon Distributor
RF80J271MDN1 Details Description
Related parts for RF80J271MDN1
CAP CER 0.022UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC LINE DRIVR LOWPWR QUAD 16SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 20K OHM 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 65MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.05M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf