Fairchild Semiconductor RFD14N05LSM
RFD14N05LSM picture photo
Mfg. Part Number
RFD14N05LSM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 50V 14A TO-252AA
Datasheet Download
RFD14N05LSM.pdf
Availability of RFD14N05LSM
QUANTITY
RFD14N05LSM Order Process
Ship out your order
Specifications of RFD14N05LSM
Internal Part NumberEIS-RFD14N05LSM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
SMPS Power Switch
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)50V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 14A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds670pF @ 25V
Power - Max48W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFD14N05LSM
Related LinksRFD14, RFD14N05LSM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
RFD14N05LSM Details Description
Related parts for RFD14N05LSM
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CTLR PWM AC-DC 8-MDIP datasheet.pdf
FITTING BELL MOUTH 29X1.89MM MET datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf