TDK-Lambda Americas, Inc. RFE160012
RFE160012 picture photo
Mfg. Part Number
RFE160012
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 1600W
Datasheet Download
RFE160012.pdf
Availability of RFE160012
QUANTITY
RFE160012 Order Process
Ship out your order
Specifications of RFE160012
Internal Part NumberEIS-RFE160012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelRFE1600.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRFE
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)133A
Power (Watts)1600W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension12.60" L x 3.45" W x 1.61" H (320.0mm x 85.0mm x 40.8mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max1596W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFE160012
Related LinksRFE1, RFE160012 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RFE160012 Details Description
Related parts for RFE160012
BOX ALUMINUM NATURAL 5"L X 4"W datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 40A 240VAC DC-IN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC AMP VIDEO 6CH 20TSSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM QUAD RED,RED,YLW GRN datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 185MA 2 OHM TH datasheet.pdf